Skip to content
Vaegnägijale

Ukraina riikliku tööturuasutuse (SES) juhtimise tõhustamine

  • SDG16
  • SDG8
  • SDG4
icon_Democracy and Rule of Law

Demokraatia ja õigusriik

8VS1-VM-UA-UNEMPF24
Toimumisaeg 01.03.2024-31.12.2024 Aktiivne
Sihtrühm Ukraina tööturuasutused
Eelarve 182 265 EUR
Rahastajad
  • ESTDEV
Partnerid

Projektis on kolm eraldiseisvat töösuunda, mille eesmärgiks on teadmusjuhtise raames tõhustada SES võimekust viia ellu muudatusi järgmistes valdkondades:
1)    Strateegiline juhtimine ja personalijuhtimine
2)    IS arenduste ja äriportsesside juhtimine
3)    Tööotsijate ja tööandjate nõustamine ja teenused vähenenud töövõimega inimestele ning töövõime hindamine.
Kokku on projektis ettenähtud 17 kontakt-seminari/õppepäeva, sh Kiievis 14 ja Tallinnas 3. Kolmel päeval viiakse läbi veebipõhised eelseminarid-infotunnid. Eesti Töötukassa kaasab projekti ekspertidena kokku ca 20 erinevat oma organisatsiooni töötajat. Lisaks kaasatakse väliseid eksperte. SES’ist osalevad Kiievis asuva keskkontori juhid ja valdkonna vastutavad töötajad.

14.12.2023 otsustas Euroopa Liit avada liitumisläbirääkimised Ukrainaga. Liitumisläbirääkimiste käigus tuleb Ukrainal viia oma seadusandlus kooskõlla Euroopa Liidu seadustega. Poliitikavaldkondadest mõjutab tööturuasutuse tõhus toimimine mitmeid seotud arenguid regionaalarengust majanduse ülesehitamise ning tööhõive- ja sotsiaalpoliitika valdkondade võrdsete võimalusteni. Seetõttu on oluline, et Ukraina riikliku tööturuasutuse protsesside reformimisel oleks võimalik kasutada ekspert-tuge riigist/riikidest, mille tööturuasutused on ise lähiminevikus korrigeerinud oma olulisi (juhtimis)protsesse ning suutnud leida tõhusalt toimivad süsteemid ka keerukamas olukorras olevate inimeste (näiteks vähenenud töövõimega inimesed) tulemuslikuks tööturule integreerimiseks.

Ukraina riiklikul tööturuasutusel (State Employment Service of Ukraine, SES) on soov praktilise ja tehnilisele toe järgi peer-to-peer formaadis, s.t teha otsest koostööd teise riigi tööturuasutusega. ILO (International Labour Organization) kaudu on Ukraina riiklik tööturuasutus pöördunud Eesti Töötukassa poole, et paluda nõu ja tuge oma asutuse moderniseerimisel ning tõhususe tagamisel nii praegusel sõjaajal kui ka tulevikku vaadates. Ukraina riiklik tööturuasutus on Eesti Töötukassa ülesannete ja toimimismudeliga tuttav ning leiab, et neil on Eestilt  õppida ja õpitut oma arendustegevustesse integreerida. Eesti Töötukassa võõrustas ILO ja ÜRO (United Nations) vahendusel 2023. aastal SES nelja delegatsiooni. Õppevisiitide raames tutvustas Eesti Töötukassa oma tööotsijatest klientide ja tööandjate nõustamise korraldust, tööandjatele ja vähenenud töövõimega inimestele suunatud teenuseid, infosüsteemide arendusprotsessi ja erinevaid e-lahendusi.

Projekti eesmärgid

Ukraina tööturuasutuse vajadustest tulenevalt on käesoleva projekti üldine eesmärk toetada Ukraina riiki Euroopa Liiduga liitumise eeltingimusena oma tööturuasutuse reformimisel, pakkumaks kaasaegset ning tulemuslikku tuge nii tööotsijatest kui tööandjatest klientidele.

Tegevused ja tulemused

Projekti raames tutvustatakse erinevate seminaride, aktiivõppe meetodite ning koosloome tegevustega Eesti Töötukassa parimaid praktikaid ning nõustatakse Ukraina riiklikku tööturuasutust nende kohandatud kujul ülevõtmisel. Koolitustel valmivad SES vajadustest lähtuvad valdkondlike muudatuste sisendid.

  • SES töötajad on omandanud uued teadmiseks ja oskused uute lähenemisviise rakendamiseks strateegilises juhtimises ning personalistrateegia kujundamisel. 
  • SES töötajad on omandanud uued teadmised ja oskused infosüsteemide ning äriprotsesside juhtimises ja arendamises, riskijuhtimises ning Euroopa andmekaitse nõuete täitmisel (GDPR). 
  • SES töötajad on omandanud uued teadmised ja oskused tööotsijate töökesksest nõustamisest, vähenenud töövõimega inimeste teenuste disainist ja korraldusest nii inimesele kui tööandjale ning töövõime hindamise metoodikast ja korraldusest.