Eestis loodud tehnoloogia võimaldab kiiresti renoveerida kortermaju Ukrainas
Kokkuvõte
- ESTDEV-i ühisprojekt TalTechiga testib Ukrainas kortermajade renoveerimiseks tüüpmajade tehaselist rekonstrueerimist
- Eestis välja töötatud lahendus võimaldab kiiresti renoveerida nii sõjas kahjustada saanud kui ka vanu kortermaju
- Rekonstrueeritud majad peavad vastama EL energiatõhususe direktiivile, et sillutada teed Ukraina liitumisele EL-ga
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga (TalTech) käivitas pilootprojekti, et testida Ukraina kortermajade renoveerimist Eestis loodud tehnoloogiaga.
Projekti eesmärk on välja selgitada, kuidas saaks Ukrainas rakendada tüüpmajade tehaselist rekonstrueerimist ehk kortermajade renoveerimist tehases toodetud välisseina elementidega, mis sisaldavad juba soojustust, aknaid ja ventilatsioonisüsteemi. See Eestis välja töötatud meetod võimaldab renoveerida suuri tüüpprojekti järgi ehitatud maju kiiresti, vaid nädalatega, saavutada kõrgem energiatõhusus ja parem sisekliima.
Abiks Ukrainale EL energiatõhususe direktiivi täitmisel
TalTechi eksperdi Murel Truu sõnul rekendatakse Ukrainas praegu etapiviisilist renoveerimist, mis keskendub hoonete välispiirete soojustamisele jättes tähelepanuta ventilatsioonisüsteemide renoveerimise. “Samuti on tavaline, et erinevates korterites tehakse remonti iseseisvalt, mille tulemuseks on lapitekki meenutav fassaad erinevate rõdude ja akendega, juhuslikult paigutatud soojuspumpade ja mõnikord ka erineva isolatsiooniga,” selgitab Truu artiklis “Renovating The Homes of Zhytomyr”.
Kuigi Ukraina on riiklikult toetanud kortermajade energeetilist saneerimist, ei ole praegu kohaldatavad meetodid piisavad, ega vasta EL hoonete energiatõhususe direktiivi nõuetele. "Tehases eeltoodetud paneelidega renoveerimine võimaldab kiirendada Ukraina ümberehitamist, tegemata järeleandmisi renoveerimise kvaliteedis," kinnitas professor Targo Kalamees, kes on selle projekti koordinaator TalTechis.
Tehases eeltoodetud paneelidega renoveerimine võimaldab kiirendada Ukraina ümberehitamist, tegemata järeleandmisi renoveerimise kvaliteedis."
Targo Kalamees, projekti koordinaator, TalTech
ESTDEV-i Ukraina ehitusprojektide juhi Tarmo Needo sõnul on käesoleva projekti ambitsioon piloteerida nullemisiooni hoone tasemele renoveerimist, vastavalt EL energiatõhususe direktiivile, näidata tervikliku tehaselise renoveerimise eeliseid ja aidata vältida vigu, mida tehti ligi kakskümmend aastat tagasi Eesti kortermajade renoveerimise algusaegadel. “Põnev on näha, kas 20-aasta arenguhüpet õnnestub teha ühe projektiga või tuleb see jagada väiksemateks sammudeks,” kommenteeris Needo.
Kolm renoveeritud maja Žõtomõri linnas
Esimese sammuna kaardistati 26.-28. juunil Zõtomõri linnas kümneliikmelise uurimismeeskonna poolt kolme viiekorruselise korterelamu tehniline seisukord ja renoveerimisvajadus. Kolme päeva jooksul hinnati hoonete kandevõimet ja piirdetarindite olukorda, kaardistati tehnosüsteemide seisukord, hinnati sisekliimat. Täpsemate järelduste tegemiseks koguti hoonetest ka proovikehasid, mida hiljem laboris täpsemalt analüüsitakse. Erinevatesse korteritesse paigaldati mõõteseadmeid selgitamaks korterite sisekliima pikema perioodi jooksul.
“Selle teadmise põhjal koostatakse suve lõpuks kolme hoone renoveerimise kontseptsioonid ja projekteerimise lähteülesanded, mille alusel koostab kohalik projekteerija koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga nende elamute ehitusprojektid,” selgitas Needo.
Pilootprojekti ettevalmistavas etapis läbiviidavatesse teadus- ja arendustöödesse olid kaasatud ka Hades Geodeesia OÜ / 3DI ja Aerogrupp OÜ eksperdid. Tänu Hades Geodeesia ekspertidele sai 3D-skaneerimise ja fotogrammeetria meetodite abil täpselt mõõdistatud hoonete ruumikujud. AeroGrupp kaardistas põhjalikult hoonete ventilatsioonisüsteemid ja nende seisukorra.
Eesti ja Ukraina koostöö
Lisaks hoonete uurimisele toimusid kohtumised Žõtomõri linnavalitsuse, Žõtomõri Polütehnilise Riikliku Ülikooli, Kiievi Arhitektuuri- ja Ehitusülikooli, Polissia Riikliku Ülikooli, Žõtomõri Tuletõrjeameti, HVAC-tehniliste ja tuleohutustehnika ekspertidega erinevates projekteerimisfirmades ning kohalike elamuühenduste esindajatega.
Tallinna Tehnikaülikool kohtus ka kolme Ukraina tehnikavaldkonna ülikoolide esindajatega, et vahetada teadmisi elamute renoveerimise valdkonnas.
Tallinna Tehnikaülikool on tehaselise renoveerimise metoodikat testinud ja täiustanud mitmete projektide raames nagu MoreConnect, DRIVE0, oPEN Lab, SoftAcademy, Ren+Homes ja SIRCULAR.
Ukraina pilootprojektist saadud andmed aitavad täiustada nii tehnilist süvaremonditehnikat kui ka toetada Eesti renoveerimismaratoni ja LIFE IP BUILDEST projekti, mille raames töötatakse välja andmepõhiseid abivahendeid renoveerimisotsuste tegemiseks.
Projekt on jätkuks ESTDEV-i ja Puitmajaliidu koostöös ehitatud Ovrutši lasteaia ja Zõtomõri perekodude projektidele ning toetub ESTDEV-i ja Korteriühistute Liidu tööle linna korteriühistute teadlikkuse kasvatamisest.
Seotud artiklid