Toetuste taotlemine
Milliseid projekte toetatakse?
Arengukoostöö raames antakse toetust Arengukoostöö ja humanitaarabi strateegias 2024-2030 nimetatud prioriteetsetele partnerriikidele, et aidata kaasa üleilmse vaesuse kaotamisele ja kestliku arengu eesmärkide saavutamisele, keskendudes arenguriikide majandusarengu ja heaolu edendamisel eelkõige demokraatia ja õigusriigi arengule, inimõiguste ja isikuvabaduste edendamisele, keskkonnasäästliku arengu toetamisele ja teistele sihtriigi vajadustele, pöörates läbivat tähelepanu e-lahendustele.
Eesti arengukoostöös peetakse läbivalt silmas inimõiguste tagamist ja keskkonnasäästlikkust. Arengukoostöö tulemuslikkuse ja kestlikkuse eesmärgil peab Eesti oluliseks järgida kõigis arengukoostöö ja humanitaarabi tegevustes naiste võimestamise ja sooliselt võrdse lähenemise põhimõtet.
- Määrus: Arengu- ja humanitaarabi andmise tingimused ja kord
- Rahastamise põhimõtted ja kord
- Arengukoostöö ja humanitaarabi mõju hindamise strateegia ning tegevuskava
- Mõju hindamine Lisa 3 – Indikaatorite definitsioonid
Kes saavad toetust taotleda?
- Valitsusasutused või selle hallatavad asutused.
- Kohaliku omavalitsuse asutused või selle hallatavad asutused.
- Eesti Vabariigis registreeritud ning püsivalt tegutsevad mittetulundusühingud või sihtasutused, sh maakondlikud või üleriigilised kohalike omavalitsuste üksuste liidud.
- Eesti Vabariigis registreeritud ning püsivalt tegutsevad muud juriidilised isikud.
Taotlejal peab projekti elluviimiseks olema sihtriigis koostööpartner või sihtriigis ametlikult registreeritud esindus. Koostööpartner võib olla juriidiline isik või valitsus- või kohaliku omavalitsuse asutus või selle hallatav asutus, kes osaleb projektis toetava tegevuse rakendamisel ja kellel tekivad selle käigus kulud. Kui kohalikel partneritel ei ole poliitilistel põhjustel võimalik sihtriigis tegutseda ning see on sihtriigisuunalise taotlusvooru tingimustes vastavalt määratletud, võib kaasata ajutiselt eksiilis tegutseva koostööpartneri.
Toetuse ja omafinantseeringu piirmäärad kinnitatakse taotlusvoorudes erinevalt ning kajastatakse voorukutses.
Ohutu reisimise põhimõtted
Julgeolekuolukord mitmes Eesti arengukoostöö sihtriigis on halvenenud, mis tähendab, et nendesse riikidesse reisimisel tuleb tähelepanu pöörata ka poliitilistele riskidele ning reisivajaduse korral isiklikule ohutusele.
Projekti planeerides:
Projektitaotlust esitades hinda sihtriigi poliitilist- ja julgeolekuolukorda ning otsusta, kas projekti on võimalik turvaliselt läbi viia.
Koos kohaliku partneriga aruta läbi peamised riskifaktorid (ohuolukorra eskaleerumine, rahvarahutused, eri looduskatastroofid jne). Too need projektitaotluses välja koos võimalustega neid riske hallata.
Kui projekti teostamine nõuab kohapeale reisimist:
Tutvu sihtriigi reisiinfoga lehel Reisi Targalt, saad teada, kas riigis esineb mõni lühiajalisem (nt metsatulekahju, vulkaanipurse) või pikemaajalisem (nt püsiv terrorioht, ebastabiilne julgeolekuolukord) oht.
Jälgi reisihoiatusi ja muud reisiinfot jooksvalt Facebookis (veebikonsul); humanitaarorganisatsioonidel on võimalik hakata ka INSO partneriks, mis jagab tasuta reaalajas turvalisusega seonduvat infot: International NGO Safety Organisation (INSO) | Analysis & Advice for Humanitarians
- Sõlmi reisikindlustus, mis katab võimalike ravi-, haigla- ja esmaabikulude kõrval haigestunu kodumaale toimetamise.
Registreeri reis Reisi Targalt lehel. Välisministeerium saab sel juhul võtta ühendust, kui piirkonnas on tekkinud kriisiolukord.
Salvesta mobiili ja kirjuta üles lähima Eesti esinduse või aukonsuli kontaktandmed ning välisministeeriumi ööpäevaringne telefon +372 5301 9999. Hädaolukorras võid pöörduda ka mis tahes EL liikmesriigi saatkonna poole.
Koos kohaliku partneriga koosta tegevuskava ohuolukordadeks. Kohaliku transpordi korraldamisel veendu kohaliku autojuhi/ettevõtte usaldusväärsuses ning täpsusta eelnevalt üle autode seisukord (nt kas turvavööd olemas ja töökorras). Autojuhiga tasub eelnevalt läbi arutada võimalikud ohuolukorrad ja tema käitumise nendes.
Kaardista usaldusväärsed infoallikad (Eesti välisministeerium ning Eesti esindused ja aukonsulid, välisriikide saatkonnad (EL, USA, UK), EL delegatsioonid, (rahvusvaheline) meedia jne).
Ohuolukorra eskaleerumisel järgi kohalike ametivõimude juhiseid.
2024 taotlusvoorude infopäevad
Siit leiad 18. novembril toimunud partnerite infopäeva esitlused (2025. a voorud):
Vaata siit 24. jaanuaril toimud taotlusvoorude infopäeva salvestusi:
Taotlusvormid
Aruande vormid
Lisainformatsioon
Email: [email protected]