Skip to content
Vaegnägijale

ESTDEV avas projektide rakenduskeskuse Keenias

Uudis

ESTDEV Kenya
Täna avas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) projektide rakenduskeskuse Nairobis.

Koostöös Euroopa Liidu ja Saksamaa arengukoostöö agentuuriga (GIZ) loodud ESTDEV Kenya viib ellu 2,4 miljoni euro suurust rahvusvahelist projekti Keenia digitaliseerimise edendamiseks ning avatud ja sidusa digiühiskonna loomiseks.

“Kuigi geograafiliselt kauged, jagavad Keenia ja Eesti ühist mõtteviisi, et innovatsioon tuleb panna inimeste teenistusse – pakkuda võimalusi arenguks, ebavõrdsuse vähendamiseks, elatustaseme tõstmiseks. Silmas pidades eelkõige noori, naisi ja tüdrukuid,” ütles videotervituses Eesti välisminister Margus Tsahkna.

“Ma tänan EL delegatsiooni Keenias ja Saksa agentuuri GIZ-i, kes on Eesti ja ESTDEV-i soojalt vastu võtnud, et koostöö Keenias uuele tasemele viia,” lisas välismininster.

Avamisel esinenud ESTDEV-i tegevjuhi kt Andrea Kivi ütles, et Eesti ja Keenia koostöö uue peatüki lävel kinnitavad riigid, et jätkavad võrdse partnerluse, vastastikuse austuse ja läbipaistvuse põhimõtete järgimist. “Usume, et koos töötades saame jõudsalt edendada Keenia digitaalset ökosüsteemi, mis avab kõikidele ühiskonna liikmete võimalused kasvuks, õitsenguks ja sotsiaalseks heaoluks,” ütles Kivi.

“Kohalikus meedias räägitakse Keenia digiarengu puhul tihti, et seda tehakse Eesti moodi. Ma arvan, et Keenia teeb seda ikkagi Keenia moodi, aga Eesti on neid kindlasti suutnud inspireerida ning aidanud leida õige ja sobiva suuna,” ütles oma avasõnades Alexandre Baron, valitsemise ja makroökonoomika osakonna juht Euroopa Liidu delegatsiooni juures Keenias.

ESTDEV Kenya opening

“Eesti edu digiarengu ja e-valitsemise vallas ning tugev haridussüsteem ja idufirmade ökosüsteem võimaldavad meil luua ja kujundada lahendusi, mis sobivad Aafrika konteksti ja püüdlustega. Koostöös kohalike partneritega saab Eesti anda Aafrika riikidele võimaluse kasutada digitaalsete lahenduste täielikku potentsiaali jätkusuutlikuks arenguks,” ütles Katrin Winter, Aafrika regiooni juht ESTDEV-is.

Seni suurim välisrahastusega projekt

Tänavu mais sõlmisid ESTDEV ja GIZ koostöölepingu eesmärgiga viia Keenia Digiarengu Keskuse kaudu ellu Euroopa algatuste ehk Team Europe Kenya tegevusi. Projekti kogumaksumus on 2,4 miljonit eurot, millest Eesti panus on 300 000 eurot ja Saksamaa oma 2,1 miljonit eurot.

“ESTDEV vastutab kogu 2,4 miljoni rakendamise eest. Eesti MTÜ-d, era- ja avaliku sektori ettevõtted ja eksperdid saavad võimaluse selles osaleda, oma oskuseid ja teenuseid pakkuda, mis tõstab Eesti mõjukust arengukoostöö partnerina Keenias, aga toob ka maksutulu Eesti majandusele,“ selgitas Andres Ääremaa, ESTDEV-i digiarengu valdkonna juht.

Käimas on hange Eesti ettevõtetele Keenia kodanikukeskse e-valitsemise koosvõimeraamistiku (X-tee) loomiseks. Sellega toetatakse Keenia avalikku sektorit kodanikukeskse e-teenuse loomisel, heade e-valitsemise tavade juurutamisel ning sektori võimekuse kasvatamisel.

“ESTDEV-i jaoks on tegemist suurima e-teenuste juurutamisprojektiga Aafrikas. Teeme selle õnnestumiseks tihedat koostööd nii Keenia valitsusasutustega, Euroopa Liidu delegatsiooniga Keenias, rahvusvaheliste doonoritega (GIZ) ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga,” lisas Ääremaa.

“ESTDEV-i esindus Nairobis on oluline samm pikaajaliste ja usaldusväärsete suhete loomiseks Aafrika mandril,” ütles intervjuus Kairi Saar-Isop, välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi osakonna peadirektor.

Välisministeerium on Eesti arengupoliitika eesmärgid Aafrikas sõnastanud  Aafrika regioonistrateegias 2021-2025. Eesti digikoostööle Keeniaga annab raamistiku 31.08.2020 sõlmitud digikoostööalane vastastikuse mõistmise memorandum. Nende suuniste alusel koostab ESTDEV rakenduskavasid ja osaleb rahvusvahelistes initsiatiivides koos teiste EL liikmesriikidega. Praegu on ESTDEV-il Keenias käimas 9 projekti, mis toetavad haridusreformide rakendamist; digioskuste arendamist; ettevõtlusökosüsteemide loomist ja koostöö tugevdamist; keskkonnasäästlike lahenduste tutvustamist ja kasutuselevõttu ning rahvuslike registrite loomist.