Garage48 häkaton andis hoogu Uganda põllumajandussektori innovatsioonile
Äsja Kampalas toimunud Green Growth AgriHack häkaton tõi kokku tehnoloogiahuvilised ja põllumajanduse eksperdid, et leida uudseid lahendusi Uganda põllumajandussektori väljakutsetele.
Häkatoni korraldas Garage48 koostöös StartHub Africa ja Uganda IKT innovatsioonikeskusega, projekti rahastab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus - ESTDEV.
Seekordse häkatoni fookuses oli eelkõige keskkonnasäästlik kasv ja jätkusuutlikkus ning tehnoloogilised lahendused, mis toetaksid efektiivset ja keskkonnasõbralikku põllumajandust. Kolmepäevasel häkatonil osales üle 100 noore, kes moodustasid kokku 25 tiimi.
“Sel korral keskendusime digitaliseerimise rollile rohepöördes, et toetada Global Gateway eesmärki edendada kaasavat digiarengut. Seetõttu peame toetama kohalikke ettevõtjaid ja kohalikku innovatsiooni, et anda kõigile võimalus läbi rohe- ja digipöörde luua tasakaalustatud ja jätkusuutlikku tulevikku,” ütles Kristel Rillo, ESTDEVi innovatsiooni ja ettevõtluse nõunik.
Häkatoni võitis ettevõte GrinTech, kes töötas välja nutika päikeseenergial töötava toidukuivati, et vähendada toidukadu. Tänavusele Latitude59 Kenya sündmusele saavad oma ideid esitama minna MicroVest, kelle veebiplatvorm aitab väikefarmeritel jõuda suuremale turule, ja HyMonitor, kelle loodud lahendus aitab põllusaadusi targemalt ja paremini säilitada.
Lisaks tagasid veel 4 tiimi koha häkatonile järgnevasse bootcampi:
- AgriLink platvorm toetab põllumehi turuhindade, ilmainfo ja parimate uute praktikate jagamisega;
- Hydroponicsi lahendus aitab vähendada veekulu aianduses ja seeläbi võimaldab kasvatada rohkem toitu;
- Eco Flash Dryer kasutab maniokki kuivatamiseks selle taime enda jäätmeid;
- ning Farm Quest haridusplatvorm ühendab põllumajanduse AI-ga, et harida noori jätkusuutliku põllumajanduse teemadel.
“Häkaton ületas kõik ootused. Tõeliselt innustav oli näha noorte seas nii suurt pühendumust. Selline osavõtt on selge märk sellest, et noored on valmis tegelema päris väljakutsetega ja välja töötama lahendusi, mis tõesti loovad muutust,” ütles Garage48 tegevjuht Mari Hanikat.
“Tunneme kindlalt, et selliste projektidega tuleb Aafrikas jätkata. Kuigi mitmes valdkonnas on veel arenguruumi, siis on näha, et noortel on ideid ja initsiatiivi uute lahenduste loomiseks küllaga. Meie kohus on neid sel teekonnal toetada ja tagant tõugata, aidates neil neid lünki täita ja uudseid lahendusi arendada ja kasutusele võtta,” lisas Hanikat.
Novembris toimuvas bootcampis lihvivad ettevõtted oma ideid ning panevad paika järgneva 6 kuu tegevusplaani. Viis parimat tiimi saavad oma toote/teenuse arendamiseks rahastuse ning võimaluse osaleda kuuekuulises kiirendiprogrammis oma lahenduste täiustamiseks ja testimiseks. Häkatoni korraldajate koostöös pakutakse tiimidele administratiivset tuge, mentorlust ja võrgustumise võimalusi, et aidata luua viljakas ökosüsteem põllumajandustehnoloogia innovatsiooniks.
Koostöös Garage48-ga on Eesti arengukoostöö raames toetanud häkatonide korraldamist partnerriikides alates 2013. aastast.
Seotud artiklid