Loov Eesti jätkab kultuuripärandil baseerutave digioskuste arendamist Namiibias
Eelmisel aastal kultuuripärandit ja loomeettevõtlust ühendanud Loov Eesti projekt saab tänavu Namiibias oma jätku, et ajakohastada kõrgkoolide õppekavasid ja suurendada teadlikkust loomemajandusest ja pärandipõhisest ettevõtlusest.
Projekti rahastab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus - ESTDEV.
Tegevused algasid sel nädalal Windhoekis toimuva konverentsiga “Creative Entrepreneurship Academy: Hack the Heritage – Growing Digital. The Role of Education in Preserving and Digitizing Cultural Heritage”, mis keskendub hariduse rollile kultuuripärandi säilitamisel ja digiteerimisel. See on jätkuks eelmisel aastal peetud konverentsile ja tudengite häkatonile, kus otsiti võimalusi digivahendeid kasutades pärandit säilitada.
“Eelmise aasta projektist sai meile selgeks, et digitaliseerimise edendamiseks on vaja alustada teadmiste jagamisega juba ülikoolis. Nii kutsusimegi sel aastal kokku digi- ja haridusvaldkonna esindajad, et ühiselt mõelda, kuidas õppekavasid saaks arendada. Konverents on esimene samm selles suunas. Plaanis on veel õppejõudude koolitus, veebiseminarid ja häkaton tudengitele, kus õppejõud saavad õpitut rakendada. Teema olulisust Namiibias näitas suur huvi osalemise vastu ning Namiibia digiministri ja aseministri aktiivne osalemine,” ütles Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet.
''Me peame üle vaatama oma haridusprogrammid, vaatama uuesti läbi, kuidas me oma pedagooge koolitame, ja mõtlema ümber, kuidas me oma haridussüsteemis kultuurilisi komponente pakendame ja esitleme. Need vestlused ei ole pelgalt akadeemilised - need on olulised, et tagada hariduse keskne roll meie kultuuripärandi säilitamisel ja digiteerimisel,'' julgustas Namiibia kõrghariduse, tehnoloogia ja innovatsiooni minister dr Itah Kandjii-Murangi nendel teemadel mõtlema ja arutlema.
Programmis osalevad noored omandavad teadmisi tootearendusest, ettevõtlusest, ringmajandusest ja digitehnoloogiatest. Projekti eesmärk on aidata ajakohastada Namiibia kõrgkoolide õppekavasid. Projekti peamised teemad keskenduvad kohaliku kultuuripärandi (kunst ja käsitöö, muusika, toit jne) ühendamisele kaasaegse disaini, digitaalsete lahenduste ja loomeettevõtlusega, mis suurendab teadlikkust pärandipõhisest ettevõtlusest ja loomemajandusest, kasutades selleks digitaaltehnoloogiaid ja kaasates noori.
“Noorte ettevõtlusoskuste ja laiemalt ettevõtlikkuse toetamine on kindlasti väga oluline, et suurendada nende konkurentsivõimet tööturul. Meil on põnev näha, milliseid uuenduslikke kultuuripärandi digitaliseerimise lahendusi ja praktikaid Eesti partnerid ja Namiibia noored välja töötavad,” selgitas ESTDEV-i innovatsiooni ja ettevõtluse valdkonna nõunik Kristel Rillo.
Kultuuripärandil baseeruvate digioskuste ja ettevõtluspädevuste arendamise projekt osutus Namiibia noorte hulgas 2023. aastal väga tulemuslikuks ning jätkub nüüd kuni 31. märtsini 2025 MTÜ Loov Eesti eestvedamisel. Projekt viiakse ellu koostöös UNESCO rahvuslike komisjonidega Eestis ja Namiibias, UNESCO Windheoki kontori ning Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Namiibia Ülikooliga.
Seotud artiklid