Skip to content
Vaegnägijale

Talendripartnerluse projektid ilmestavad hästi arengukoostöö kasu kõikidele osapooltele

Uudis

Talent Partnership Estonia Kenya
Üks tänavuse Connected Africa Summiti raames toimuv Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse - ESTDEV kõrvalüritus võtab fookusesse talendipartnerluse IKT sektoris.

Eesti, Läti, Leedu ja Keenia partnerid arutasid, kuidas taolised projektid saavad aidata lahendada IT-sektori ülemaailmset tööjõupuudust.

ESTDEVi poolt esmakordselt rakendatav talendipartnerluse projekt Digital Explorers 2 aitab Eesti ja Keenia IKT sektoreid üksteisele lähemale tuua ning näitab, kuidas arengukoostöö projektid on kasulikud kõikidele osapooltele.

"Me näeme Keenia IT-spetsialistide potentsiaali tulla Eestisse ja Baltikumi õppima ning seejärel minna tagasi koju, et aidata ehitada IT-sektorit siin Keenias," ütles Daniel Schaer, Eesti suursaadik Keenias, oma avasõnades.

Talendipartnerluse projektide olemust aitab selgitada Berk Erdem, innovatsiooni ja ettevõtluse projektijuht ESTDEV-is.

Mis on talendipartnerlus ja miks see on oluline osa arengukoostööst?

Berk Erdem (B.E.): Talendipartnerlused on jätkusuutlik lahendus ülemaailmsele oskuste puudujäägile, millega näiteks IKT valdkonnas silmitsi seistakse. See on põhimõtteliselt koostöö vorm, kus partnerriikide eksperdid saavad uues keskkonnas oma oskusi täiendada. Üha enam ühendatud maailmas, kus nt valdkondlikud tööjõu puudujäägid mõjutavad paljusid riike korraga, ei tohiks kõik sidusrühmad töötada üksteise vastu, vaid pigem tegema koostööd, et luua rahvusvahelisi partnerlussuhteid IKT-oskuste puudujäägi lahendamiseks. Talendipartnerlused võimaldavad luua nõudlusest lähtuvaid, jätkusuutlikke ja vastastikku kasulikke ühendusi, lähendades samal ajal erinevaid riike ja valdkondlikke ökosüsteeme üksteisele.

Arengukoostöös võimaldavad talendipartnerlused töötada koos partnerriikidega erinevates valdkondades nagu digitaliseerimine, haridus ja ettevõtlus. Talendipartnerlusprojekti Digital Explorers 2 kaudu teeb Eesti koostööd Keeniaga, et panustada Keenia IT-sektori tulevikku. Eestis saavad täiendkoolitust ja praktikakogemust 20 IT-tudengit Keeniast, kellele selle projekti jooksul saadud uued oskused ja kogemused annavad hiljem rahvusvahelisel tööturul hea eelise.

Miks on vaja selliseid projekte teha? Mida tahetakse saavutada? 

B.E: Pidev oskuste arendamine IKT valdkonnas on oluline küsimus kõikidel turgudel kogu maailmas. Kogenud ja pädevad IT-spetsialistid on veelgi tahetumad. Selleks, et neid jätkuks, vajame terviklikke lähenemisviise, mis panustavad IKT talentide jätkusuutlikusse arengusse, kuid samas ei soodusta ajude äravoolu oma regioonist. Digital Explorers 2 seda proovibki saavutada - noored Keenia IT-spetsialistid saavad projekti lõppedes naasta koduriiki, et sealset IT-sektorit edasi viia.

Miks osaleb Eesti koos Keeniaga sellises talendipartnerluse projektis?

B.E: Keenias on palju motiveeritud ja juba hästi koolitatud IKT-talente. Samuti on Keenia huvitav turg, mida Eesti ettevõtted ja tööandjad on innukad uurima. Arengukoostöö seisukohast töötame oma Keenia partneritega juba praegu erinevates projektides, mis hõlmavad meie kolme peamist valdkonda (digitaliseerimine, haridus ja ettevõtlus). See projekt pakub ainulaadset võimalust töötada kõigis 3 valdkonnas korraga. Samuti võimaldame Eesti ja Keenia IKT-ökosüsteemide lähendamist ja edasise sünergia loomist Eestis toimuvate praktikavõimaluste ja koolituste kaudu. Ja lõpuks, samal ajal kui me saame anda oma teadmisi Keenia spetsialistidele, õpivad ka Eesti ettevõtted oma Keenia kolleegidelt, mis hõlbustab vastastikust teadmiste vahetust ja kasvu.

Kes ja millist kasu sellistest projektidest saavad? Antud juhul, mis on sellest kasu Eestil ja mis kasu on Keenial?

B.E: Talendipartnerluse projektid on oma olemuselt "kolmekordse võidu" kontseptsiooniga. Selle projekti puhul tähendab kolmekordne võit seda, et nii Eesti, Keenia kui ka projektis osalevad IT-spetsialistid ise saavad sellest kogemusest kasu. 

Eesti ettevõtted saavad kasutada Keenia IKT-spetsialistide oskustepagasit, samas saavad nad luua uusi sidemeid Keenia turul ja õppida Keenia kogemustest.

Keenia saab kõrgelt kvalifitseeritud ja hästi võrgustunud IT-spetsialistid, kes võivad pärast programmi lõppu tuua Keeniasse uut hingamist ja uusi kogemusi ning aidata kaasa Keenia digiarengule.

Nende kahe keskel on projektis osalejad ise. Nelja kuu pikkuse programmi jooksul Eestis omandavad nad uusi oskusi ja kogemusi, mis aitavad neil areneda globaalselt konkurentsivõimelisteks IT-spetsialistideks. See projekt aitab neile oma karjääris uusi uksi avada.