Skip to content
Vaegnägijale

UNICEF ja Eesti ühendavad jõud, et tõhustada väikelaste kakskeelset haridust Gruusias

Uudis

Gruusia visiit
Tugevdamaks Gruusia rahvusvähemuste laste haridust, käivitas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) koostöös UNICEF Gruusiaga uue algatuse.

Projekti eesmärk on parandada Gruusia väikelaste kakskeelse hariduse kvaliteeti ja kättesaadavust, keskendudes Samtskhe-Javakheti ja Kvemo Kartli piirkondadele. Kaks põhilist eesmärki projekti jaoks on töötada välja soovitused ja tegevuskavad tervikliku lähenemisviisiks kakskeelse hariduse poliitika ja rakendamise jaoks ning tõhustada pedagoogide ja sidusrühmade kutsealase arengu süsteemi. Peamised tegevused hõlmavad kehtiva õigusliku ja haridusraamistiku põhjalikku analüüsi, suutlikkuse suurendamist ja kutsealase arengu programme.

Gruusia visiit

"UNICEF on pühendunud kvaliteetse hariduse kättesaadavuse parandamisele igale lapsele. See koostööprojekt on oluline samm selle eesmärgi saavutamiseks, luues tugeva kakskeelse haridussüsteemi, mis toetab kõigi laste, eriti Gruusia rahvusvähemuste laste vajadusi," ütles UNICEF-i Gruusia aseesindaja Amy Clancy.

"Meil on hea meel, et hästi väljakujunenud ja edukas kolmepoolne hariduskoostöö Eesti, Gruusia ja UNICEF-i vahel jätkub. Rahvusvähemuste laste haridus on oluline ja asjakohane teema mõlemas riigis, nii Gruusial kui ka Eestil on selles valdkonnas palju õppida üksteise edukatest ja vähem edukatest kogemustest," ütles Eesti Gruusia saatkonna asejuhataja Peeter Pals.

ESTDEV-i haridusvaldkonna juht Kristi Kulu ütles, et kakskeelne haridus pakub lähenemist, et edendada akadeemilist võrdõiguslikkust Gruusia rahvusvähemuste seas ja parandada üldisi haridustulemusi. "See annab õpilastele võimaluse olla edukas gruusia keeles, säilitades samal ajal oma kultuuripärandit ja keeleoskust," ütles Kulu.

Gruusia visiit

Algatuse raames koostatakse üksikasjalik analüüs olemasolevatest õppekavadest, õppematerjalidest ja ametialase arengu süsteemidest. Projekti raames tehakse koostööd 10 piloot-lasteaiaga, samuti kutseõppeasutuste ja ülikoolidega ning kesk- ja kohalike omavalitsustega.

Lisaks korraldatakse ülikoolide õppejõududele, hooldustöötajatele-õpetajatele, kohalike omavalitsuste esindajatele ja teistele sidusrühmadele teadmiste vahetamise veebiseminare, seminare ja koolitusi, et jagada parimaid tavasid ja uuenduslikke lähenemisviise kakskeelses hariduses.

Kvaliteetne kakskeelne haridus, eriti koolieelsetes lasteasutustes, on väikeste laste kognitiivse arengu, kultuuriteadlikkuse ja sotsiaalse integratsiooni edendamiseks ülioluline. Kakskeelne haridus on rahvusvähemuste laste jaoks sillaks nende emakeele ja riigikeele vahel, edendades paremat suhtlemist ja vähendades hariduslikke erinevusi. Samuti soodustab see kaasavat keskkonda, mis austab ja tähistab kultuurilist mitmekesisust, aidates lastel arendada identiteedi ja kuuluvustunnet. Lõpuks loob kvaliteetne kakskeelne haridus tugeva aluse elukestvale õppimisele ja osalemisele mitmekultuurilises ühiskonnas.

Enam kui 50 lasteaeda Samtskhe-Javakheti ja Kvemo Kartlis pakuvad varajase ja eelkooliealise hariduse andmist armeenia või aserbaidžaani keeles. Alates 2021. aastast on Gruusia haridus-, teadus- ja noorsooministeerium rakendanud kakskeelset haridusprogrammi, mis hõlmab praegu 34 lasteaeda.