“Eesti on justkui Euroopa Silicon Valley,” väidab Namiibia Investeeringute Edendamise sihtasutuse tegevjuht Dino Ballotti
ESTDEV avalikustas hiljuti 11 uut rahastuse saanud projekti Aafrikas, millest kuus viiakse ellu Namiibias ja nendest kolm koostöös Namiibia investeeringute edendamise ja arendamise sihtasutusega (NIPDB).
Kuna Eesti ja Namiibia vahelise arengukoostöö üks prioriteetsetest valdkondadest on ettevõtlus, tagab koostöö NIPDB-ga tugeva partnerluse ettevõtlusmaastikul.
NIPDB on asutatud presidendi kantselei juurde ning on esimene kontaktpunkt potentsiaalsetele investoritele ja ettevõtetele, kes soovivad oma äriga Namiibiasse laieneda. Nende eesmärk on muuta Namiibia ettevõtjatele atraktiivseks sihtkohaks ja arendada äritegevust, püüdes samas vähendada bürokraatiat ning ellu viia selleks vajalikke poliitilisi reforme. Alates 2021. aastast juhib agentuuri Dino Ballotti.
Dino Ballotti, kuidas te Eesti avastasite ja millised olid esmamuljed?
Dino Ballotti (DB): Nüüdseks olen ma kindlasti kallutatud, sest ma tõesti armusin oma külaskäigu ajal Tallinnasse ja Eestisse. Hetkest, mil ma riiki astusin, olin lihtsalt sõnatu. See efektiivne ja edumeelne hoiak oli minu jaoks kohe väga ilmne, eriti e-valitsemise süsteemid, millega ma kokku puutusin – see tundus justkui Euroopa Silicon Valley. Idufirmade ökosüsteemiga tutvudes nägin palju leidlikkust ja loovust. See oli vaimustav kogemus. Paljud asjad, mida me nüüd Namiibias järjest rohkem teha püüame, põhinevad just nendel kogemustel. Kui te oleksite minult kaks aastat tagasi küsinud, mis on Eesti, oleksin öelnud, et see on riik. Nüüd arvan, et ESTDEVi projektid, mis on Namiibia valitsust kaasanud ja meile Eestit rohkem tutvustanud, saavad olema katalüsaatoriks tugeva strateegilise koostöö alustamiseks.
Milline on olukord Namiibia majanduses, millised on väljakutsed ja võimalused?
DB: Namiibia majanduspilt on väga dünaamiline. Tegemist on areneva keskkonnaga, kuna Namiibia on alles varases arengujärgus. Meil on omad väljakutsed nagu igal teisel riigil, kuid ma arvan, et meil on ka palju võimalusi. Namiibia on üks väga väheseid Aafrika riike, või isegi riike maailmas, mis kavatseb oma SKP-d järgmise viie aasta jooksul kahekordistada. See tuleneb naftast ja gaasist ning meie rohelisel vesinikul põhineval majandusmudelil, mida me üritame edendada. Valitsuse pühendumus mitmekesistamise ja (välis)investeeringuid soosivate poliitikate suunas meelitab ligi välisinvestoreid. Näiteks oleme üsna uhked selle üle, et hiljuti käivitasime digitaalse nomaadi viisa. Eesti on meile heaks eeskujuks, kuidas suure mõju saavutamiseks ei pea riigil olema suur rahvaarv.
Kui me mõtleme struktuurilistele väljakutsetele – kuna Namiibias on majandus alles varases arengujärgus, tähendab see, et meil on ühiskonnas endiselt probleeme seoses eluasemete leidmisega, mis on igaühe põhivajadus. Avaliku ja erasektori partnerlus on meie ärimaastiku jaoks ülioluline, kuid ka seal on palju arenguruumi. Praegu, kui me räägime valitsuse ja eraettevõtete vahelisest koostööst, oleme märganud kitsaskohti. Ent ma arvan, et Namiibia valitsus ja inimesed ei keskendu vaid kitsaskohtadele. Me keskendume võimalustele, näiteks partnersuhete loomisele. Me oleme uhked ja elevil selle üle, mis Namiibiat ees ootab.
Vaadates tagasi oma Eesti visiidile – milliseid võimalusi näete Eesti ja Namiibia koostöös?
DB: Tuginedes mõnele Eesti reisilt saadud õppetunnile, usun tõesti, et leiame koos palju lahendusi, mis võivad suurt mõju avaldada. Tuleb kohe meelde TalTech, kes võttis mind Tallinnas väga soojalt vastu – kuidas me näiteks toome TalTechi ja Namiibia ülikoolid kokku ja tagame nende koostöö? Nägin, kuidas te Eestis toetate kohalikke ettevõtteid, kuidas siis meie saame innovatsioonile kaasa aidata?
Ma arvan, et saame kindlasti palju õppida Eesti innovatsiooni ökosüsteemilt. Me usume, et innovatsioonikeskused ja tehnoloogia inkubaatorid, nagu LIFT99, võivad Namiibia ettevõtlusele uue tõuke anda, luua uusi töökohti ning aidata kaasa järgmiste ükssarvikute tekkimisele. Me usume, et kui suudame kasutada digilahendusi valitsemise edendamiseks, siis meelitame riiki palju investeeringuid. Kuigi soovime palju, et riiki investeeritakse, soovime sealjuures ka tagada jätkusuutliku arengu. Et areng oleks jätkusuutlik, peab koostöö olema mõlemale poolele kasulik. Me usume, et digitaalsete lahenduste edendamise kaudu saame arendada ka tugevat partnerlust Eestiga.
ESTDEV-i ja NIPDB koostöös on algamas kolm uut projekti Namiibias. Millised on teie ootused?
DB: Need projektid on tegelikult minu Tallinna visiidi raames ESTDEVi korraldatud kohtumiste tulemus. Nii hea on näha visiidil selliseid tulemusi, sest Eestisse tulles ei olnud mul otseselt ootuseid, et kohtumistest peavad välja kujunema projektid, mis Namiibias või meie asutuse toel ellu viiakse. See, et Namiibiasse tuleb kuus projekti üheteistkümnest, tekitab põnevust. Kui me räägime projektist “Entrepreneurial Minds” ja koostööst TalTech-iga, siis ma ütlen alati, et me ei tea seda, mida me ei tea. Seega me oleme tõesti põnevil, et selle koolitusprogrammi jooksul näha ja õppida uusi lähenemisviise. Muidugi oleks see suur võit, et rohkem namiiblasi saaks kuulda ja kogeda, kuidas töötab üks tõeliselt arenenud majandus.
Minu jaoks on Tehnopoliga seotud projektis võtmetermin “eelkiirendi”. Ma arvan, et on väga palju tööd, mis tuleb teha selleks, et kaasata investeeringuid ja muuta oma start-up skaleeruvaks. Meil ei ole praegu sellises (eel)kiirendi faasis piisavalt palju tegijaid ja kogemust, seega on taoline programm väga teretulnud.
Viimane projekt on digitaalsete oskuste koolitus koos BCS Koolitusega. Kui me räägime digioskustest, siis need õppetunnid, mis on BCS-is välja töötatud, on suureks eeskujuks Namiibiale. Kui me suudame neid digioskusi edendada, siis saab Namiibiast parem sihtkoht kõigile ettevõtjatele.
Miks arvate, et Eesti ja Namiibia arengukoostöö on oluline ja mida on Eestil võimalik Namiibialt õppida? Sest nagu me rääkisime, arengukoostöö ei ole ainult ühepoolne, see on partnerlus.
DB: Eesti ja Namiibia vaheline arengukoostöö on ülimalt oluline. See kehastab rahvusvahelist solidaarsust, kuidas riigid saavad oma unikaalsete kogemuste ja tugevustega edendada vastastikust kasvu ja jätkusuutlikku arengut. Kui me räägime Eestist, siis on see mitmes valdkonnas arenenud. Me räägime digitaalsest innovatsioonist, me räägime valitsemisest ja me räägime ettevõtlusest – kuidas see saaks toetada Namiibia arengut? Nende valdkondade teadmiste jagamisega saab kindlasti Eesti kaasa aidata meie arengule.
Namiibial on oma unikaalne ajalugu ja kultuur. Kindlasti on Namiibial mõned ainulaadsed õppetunnid, mida me usume, et saame jagada ka oma Eesti kolleegidega. Kui me räägime tasakaalustatud majanduskasvust ja sotsiaalsest kaasatusest, siis ma arvan, et see, mida juba Namiibias on tehtud, on märkimisväärne. Eesti saab mõnest neist algatustest õppida ja me usume, et ka meie saame Eestilt palju õppida.
Aitäh, Dino, selle vestluse eest!
DB: Ma arvan, et Eesti ja Namiibia vahel nii palju sarnasusi. Ja ESTDEV, mis on alles kaks aastat vana, on NIPDB-le Namiibias väga hea mulje jätnud. Ma arvan, et Eesti erasektoril ja valitsusasutustel on palju võimalusi toetada, õppida ja täiustada seda, mida Namiibia ettevõtted teevad. Me oleme väga põnevil nende kolme projekti pärast ja kui need õnnestuvad – ja need õnnestuvad – saame järk-järgult koostööd laiendada. Ja kes teab, võib-olla mõnekümne aasta pärast, kui me taas seda vestlust peame, ütleme, et vau, meie riikide vahel on liikunud tuhanded inimesed või et Eestist on taotleti sadu digitaalse nomaadi viisasid. Ma arvan, et need on tulemused, mida me pikas perspektiivis tahame näha.
*****
Kuna Eestil oli Namiibias juba käimas üks ettevõtluse teemaline projekt, nägi ESTDEV võimalust jätkata selles valdkonnas koostööd Namiibia ja NIPDB-ga. Üsna varsti oli NIPDB tegevdirektor Dino Ballotti teel Eestisse, et kohtuda võimalike projektipartneritega. Kohtumiste tulemusi saab näha kolme tulevase projekti kujul NIPDB ja erinevate Eesti organisatsioonide vahel (TalTech, Tehnopol ja BCS Koolitus). “Eesti arengukoostöö toetab ettevõtlikke ja tulevikule suunatud lahendusi. Koostöös Namiibia investeeringute edendamise ja arendamise sihtasutusega, kes toetab riigis nii alustavat ettevõtlust kui ka investeeringuid, saab ESTDEV soodustada innovatsiooni ja arengut Namiibias ning luua koostöösidemeid kahe riigi vahel,” sõnas Nelli Timm, ESTDEVi Aafrika regiooni nõunik.
Kaanefoto: BCS Koolitus
Seotud artiklid